Kaip išvengti insulto?

Tikimybė patirti insultą didėja kartu su mūsų amžiumi, tėvų ar kitų genetiškai artimų žmonių patirtu insultu. To nepakeisime, tačiau yra rizikos veiksniai, kuriuos galime kontroliuoti ir taip sumažinti savo tikimybę patirti insultą

7 veiksmai, kuriuos gali pradėti šiandien, kad išvengtumei insulto

arrow_downward

Mažink padidintą kraujospūdį

01

Optimalus – 120/80. Dėl būklių, kai siektinas optimalus kraujospūdis yra aukštesnis, būtina pasitarti su savo gydytoju. Kaip to pasiekti? Mažink suvartojamos valgomosios druskos iki pusės šaukštelio per dieną. Venk cholesteroliu turtingo maisto – pavyzdžiui, burgerių, sūrio ir ledų. Valgyk po 4-5 vaisius ar daržoves per dieną, 2-3 kartus per savaitę valgyk žuvį bei kasdien patiekalų iš pilnagrūdžių grūdų. Nerūkyk. Judėk ne mažiau kaip 30 minučių kasdien.

02

Nutukimas didina insulto riziką. Jei turi viršsvorį, numetęs bent 5 kg gali realiai sumažinti insulto riziką. Kaip to pasiekti? Sportuok ne mažiau kaip 30 minučių kasdien bent 5 dienas per savaitę, o jei gali, ir daugiau. Nerūkyk. Stenkis suvartoti ne daugiau nei 1500 – 2000 kalorijų per dieną. Jei nepavyksta pasiekti kūno masės indekso (kūno svorio ir ūgio kvadrato santykis) mažesnio nei 25, pasitark su savo (šeimos?) gydytoju.

Mažink kūno svorį

Judėk daugiau

03

Siek tikslo judėti vidutiniu intensyvumu bent 5 dienas per savaitę. Kaip to pasiekti? Po pusryčių pasivaikščiok apie namus. Pradėk lankyti sporto klubą. Judėk taip intensyviai, kad būtų sunku kvėpuoti, bet dar galėtum kalbėti. Verčiau lipk laiptais, o ne naudokis liftu. Jei nepavyksta vienu metu skirti judėjimui bent 30 minučių per dieną, išdalink šį laiką į 10 – 15 minučių laiko atkarpas per kelis kartus.

04

Kaip to pasiekti? Vartok ne daugiau kaip 150 mililitrų vyno, 350 mililitrų alaus ar 45 mililitrų stipresnio gėrimo per dieną. Rinkis raudoną vyną.

Alkoholį vartok saikingai

Gydyk prieširdžių virpėjimą

05

Prieširdžių virpėjimas yra nereguliari širdies veikla sudaranti sąlygas trombų atsiradimui širdyje. Iš širdies nukeliavęs į galvos smegenis trombas gali sukelti insultą. Kaip to pasiekti? Jei jauti nereguliarią širdies veiklą ar dusulį, konsultuokis su savo gydytoju. Gydytojas patars, kokius antikoaguliantus (kraują skystinančius vaistus) vartoti.

06

Didelis cukraus kiekis kraujyje ilgainiui sukelia kraujagyslių pažeidimus, kurie padeda susidaryti trombams. Kaip to išvengti? Kontroliuok cukraus kiekį reguliariai pasitikrindamas cukraus koncentraciją kraujyje. Maitinkis sveikai, judėk ir, gydytojui rekomendavus, vartok vaistus.

Gydyk cukrinį diabetą

Nerūkyk

07

Rūkymas tirština kraują bei sukelia kraujagyslių susiaurėjimą. Rūkymo atsisakymas, kartu su sveika mityba ir judėjimu, yra vienas iš galingiausių gyvenimo būdo pokyčių, reikšmingai mažinančių insulto riziką. Kaip to pasiekti? Tarkis su savo gydytoju dėl tau tinkamiausio būdo mesti rūkyti. Nepasiduok. Dažniausiai vieno bandymo mesti rūkyti neužtenka. Suprask, kad su kiekvienu bandymu esi vis arčiau šio žalingo įpročio atsikratymo.

InsultuiStop.lt turinys yra rekomendacinio pobūdžio. Visais klausimais, susijusiais su sveikatos būkle, visada kreipkitės į savo gydytoją.
Copyright © 2024 insultuistop