Depresija ir nerimas po insulto

Ką jums reikėtų žinoti

  • Depresija ir nerimas yra įprasta poinsultinė reakcija
  • Jei jūs jaučiate liūdesį ar esate prislėgti daugiau nei dvi savaites, tikėtina, jog jums pasireiškė depresija. Jūs galite prarasti susidomėjimą dalykais, kurie anksčiau buvo įdomūs, galite jausti energijos trūkumą, jums sunku užmigti arba atvirkščiai – gali padidėti mieguistumas
  • Jums gali pasireikšti nerimas jei nerimą keliantys jausmai nepranyksta pasibaigus įtemptai situacijai ar jei jaučiate nerimą be jokios priežasties
  • Depresija ir nerimas – tai dažniausiai išgydoma liga, o sveikimo prognozės yra palankios

Apie depresiją ir nerimą

Insultą patyrusiam žmogui yra normalu jausti liūdesį ar nerimą. Vis dėlto, jei jaučiatės prislėgtas, liūdnas ar nelaimingas ilgiau nei dvi savaites, tuomet jums prasidėjo depresija. Jūs galite prarasti susidomėjimą ar liautis jausti malonumą tiems dalykams, kurie paprastai jus džiugindavo. Jums gali trūkti energijos, pasireikšti miego sutrikimai arba padidėjęs mieguistumas. Jums gali būti sunku susikoncentruoti, spręsti problemas ar laiku atvykti į susitikimus.

Kai jaučiame įtampą paprastai jaučiame ir nerimą, o taip yra normalu. Dažniausiai tas nerimo jausmas dingsta kai tik baigiasi įtampą kelianti situaciją. Jei nerimą keliantys jausmai nepranyksta arba nerimaujate be reikalo, tai gali būti nerimo simptomai.

Ryšys tarp depresijos, nerimo ir insulto

Insultas pakeičia gyvenimą. Pasikeitęs jūsų požiūris į save gali priversti jus nerimauti dėl ateities. Pokyčiai, susiję su įsipareigojimais, santykiais, darbu ir finansais gali kelti įtampą ir paskatinti liūdesio jausmą. Insulto poveikis smegenims taip pat gali išprovokuoti asmenybės, nuotaikos ir emocinius pokyčius. Visa tai reiškia, kad insultas, depresija ir nerimas yra stipriai tarpusavyje susiję.

Per penkerius metus po išgyvento insulto vienas iš trijų žmonių patiria depresiją. Dažniausiai depresija pasireiškia per pirmus metus po patirto insulto, tačiau tai gali nutikti bet kada. Nerimas gali pasireikšti atskirai arba kartu su depresija.

Depresiją ir nerimą gali patirti ir insultą išgyvenusiųjų gyvenimo partneriai, slaugytojai ir šeimos nariai.

Pagalba pasireiškus depresijai ir nerimui

Depresijos ir nerimo kamuojamiems žmonėms pasidaro sunku atlikti kasdienes užduotis, o taip pat ir dalyvauti reabilitacijoje. Depresija ir nerimas gali pakeisti jūsų požiūrį į save, o taip pat paveikti ir jūsų santykius su kitais žmonėmis.

Nors depresija ir nerimas yra gana dažnai pasireiškiantys sutrikimai, juos galima sėkmingai gydyti. Pasveikti tikrai įmanoma, be to yra daug priemonių, kurios gali padėti. Kuo greičiau kreipsitės pagalbos, tuo greičiau jūs pradėsite sveikti.

Jei manote, jog jaučiate depresiją ar nerimą, pakalbėkite su savo gydytoju. Labai svarbu, kad jums nustatytų tikslią diagnozę ir sudarytų gydymo planą, atsižvelgiant į jūsų asmeninę situaciją, jūsų poreikius ir pasirinkimą. Kai kurie jūsų vartojami vaistai gali didinti jūsų mieguistumą, o tai jūs galite palaikyti depresijos požymiu, todėl gali būti naudinga šio proceso metu peržiūrėti jūsų vartojamus vaistus.

Tarpasmeninė terapija

Padeda jums atpažinti tam tikrus elgesio modelius jūsų santykiuose, galinčius išprovokuoti depresiją. Šios terapijos metu daug dėmesio skiriama santykių gerinimui, liūdesio ir sielvarto jausmo suvaldymui, naujų bendravimo su kitais žmonėmis būdų paieškai.

Įsisąmoninimu grįsta kognityvinė terapija

Tai grupinė terapija, į kurią įtraukta ir meditacija. Įsisąmoninimo meditacija moko sutelkti dėmesį į esamą momentą, nesistengiant jo pakeisti. Ši terapija gali padėti jums suvaldyti savo mintis, neleidžiant joms „nuklysti“ į ateitį ar praeitį. Terapija taip pat padeda anksti pastebėti neigiamus jausmus ir juos saugiai išgyventi.

Gyvenimo būdas

Sveikas gyvenimo būdas gali pagerinti jūsų ne tik fizinę, bet ir emocinę savijautą. Tinkamai maitinkitės ir ribokite alkoholinių gėrimų vartojimą. Ypač svarbu reguliariai mankštintis.

Užsiimkite mėgstama veikla, bendraukite su žmonėmis, kurių draugija jums yra maloni. Pakalbėkite apie savo jausmus su patikimu šeimos nariu ar draugu.

Psichoterapija

Jei jums nustatyta švelni ar vidutinė depresija, jums gali padėti psichoterapija bei gyvenimo būdo pokyčiai.

Kognityvinė elgesio terapija (KET)

Padeda jums atpažinti netinkamą minties modelį ir jį pakeisti kitu, taip sukuriant pozityvesnį ir į problemos sprendimą orientuotu požiūrį. Tai vienas iš veiksmingiausių depresijos gydymo metodų.

Elgesio terapija

Elgesio terapijoje pagrindinis dėmesys skiriamas veiklai, kuri yra naudinga, miela ir teikianti pasitenkinimą. Jos tikslas – padėti jums vėl aktyviai įsitraukti į gyvenimą.

Vaistai

Vidutinės ir sunkios depresijos gydymui taikomi antidepresantai. Šiuos vaistus, o taip pat ir konsultacijas pas psichologą jums gali skirti jūsų gydytojas. Kartais antidepresantai skiriami tuomet, kai kiti gydymo būdai nebūna veiksmingi arba negalima taikyti psichoterapijos. Atlikti tyrimai parodė, kad psichoterapija yra pats veiksmingiausias gydymo būdas nerimą patiriantiems žmonėms. Vis dėlto, vaistai gali padėti esant stipriam nerimui.

InsultuiStop.lt turinys yra rekomendacinio pobūdžio. Visais klausimais, susijusiais su sveikatos būkle, visada kreipkitės į savo gydytoją.
Copyright © 2024 insultuistop