Emociniai ir asmenybės pokyčiai po insulto

Ką jums reikėtų žinoti

  • Insultas gali paveikti jūsų emocijas ir asmenybę.
  • Galite juoktis ar verkti be jokios priežasties.
  • Gali būti sudėtinga prisitaikyti prie šių pokyčių, ypatingai jūsų artimiesiems.
  • Emociniai ir asmenybės pokyčiai gali susilpnėti bėgant laikui.
  • Egzistuoja įvairūs gydymo būdai.

Emocijos ir asmenybė po insulto

Emocijų ir asmenybės pokyčiai dažnai pasireiškia insultą patyrusiems žmonėms. Patirti stiprias emocijas po insulto yra normalu, tačiau laikui bėgant emocinės reakcijos pagerėja. Ilgalaikiai emociniai ir asmenybės pokyčiai gali būti labai sudėtingi.

Mums įprasta kontroliuoti save ir savo emocijas, todėl aplinkiniams gali būti sudėtinga suvokti jūsų emocinius ir asmenybės pokyčius, o dėl jų gali kilti problemų įvairiose socialinėse situacijose.

Emocinis labilumas

Dažnai po insulto atsiranda emocinis labilumas, pasireiškiantis nevaldomu juoku ar verksmu be jokios priežasties. Jūsų emocinės reakcijos gali būti jums nebūdingos arba neturėti jokios prasmės. Tai taip pat vadinama pseudobulbariniu efektu.

Viena iš strategijų, tai tiesiog ignoruoti emocinį atsaką ir tęsti pokalbį ar užduoties atlikimą. Tai parodys žmonėms, kad ir jie tai turėtų ignoruoti. Kitas būdas – tai bandyti spręsti problemą iš anksto, papasakojant žmonėms apie patirtą insultą ir tai, kaip geriausiai reaguoti į tam tikras jūsų emocijas, pvz. ignoruoti.

Suvaldyti emocijas jums gali padėti ir pertraukos, per kurias jūs galite pasivaikščioti ar ką nors nuveikti. Galite atlikti atsipalaidavimo ir kvėpavimo pratimus. Pasirinkti labiausiai jums tinkančią kognityvinę ir elgesio strategiją gali padėti psichologas.

Jei jums viskas nusibodo, galite pabandyti ką nors pakeisti savo dienotvarkėje. Trumpa, malonumą teikianti veikla su vienu žmogumi gali padėti daugiau, nei pastovus bandymas kovoti su stresą keliančiomis situacijomis ir aplinka.

Depresija ir nerimas

Depresijos ir nerimo kamuojamiems žmonėms pasidaro sunku atlikti kasdienes užduotis, o taip pat ir dalyvauti reabilitacijoje. Depresija ir nerimas gali pakeisti jūsų požiūrį į save, o taip pat paveikti ir jūsų santykius su kitais žmonėmis.

Nors depresija ir nerimas yra gana dažnai pasireiškiantys sutrikimai, juos galima sėkmingai gydyti. Pasveikti tikrai įmanoma, be to yra daug priemonių, kurios gali padėti. Kuo greičiau kreipsitės pagalbos, tuo greičiau jūs pradėsite sveikti.

Jei manote, jog jaučiate depresiją ar nerimą, pakalbėkite su savo gydytoju. Labai svarbu, kad jums nustatytų tikslią diagnozę ir sudarytų gydymo planą, atsižvelgiant į jūsų asmeninę situaciją, jūsų poreikius ir pasirinkimą. Kai kurie jūsų vartojami vaistai gali didinti jūsų mieguistumą, o tai jūs galite palaikyti depresijos požymiu, todėl gali būti naudinga šio proceso metu peržiūrėti jūsų vartojamus vaistus.

Tarpasmeninė terapija

Padeda jums atpažinti tam tikrus elgesio modelius jūsų santykiuose, galinčius išprovokuoti depresiją. Šios terapijos metu daug dėmesio skiriama santykių gerinimui, liūdesio ir sielvarto jausmo suvaldymui, naujų bendravimo su kitais žmonėmis būdų paieškai.

Įsisąmoninimu grįsta kognityvinė terapija

Tai grupinė terapija, į kurią įtraukta ir meditacija. Įsisąmoninimo meditacija moko sutelkti dėmesį į esamą momentą, nesistengiant jo pakeisti. Ši terapija gali padėti jums suvaldyti savo mintis, neleidžiant joms „nuklysti“ į ateitį ar praeitį. Terapija taip pat padeda anksti pastebėti neigiamus jausmus ir juos saugiai išgyventi.

Asmenybės pokyčiai

Sveikas gyvenimo būdas gali pagerinti jūsų ne tik fizinę, bet ir emocinę savijautą. Tinkamai maitinkitės ir ribokite alkoholinių gėrimų vartojimą. Ypač svarbu reguliariai mankštintis.

Užsiimkite mėgstama veikla, bendraukite su žmonėmis, kurių draugija jums yra maloni. Pakalbėkite apie savo jausmus su patikimu šeimos nariu ar draugu.

Strategijos, kuriomis galite pasinaudoti

Jei jums nustatyta švelni ar vidutinė depresija, jums gali padėti psichoterapija bei gyvenimo būdo pokyčiai.

Kognityvinė elgesio terapija (KET)

Padeda jums atpažinti netinkamą minties modelį ir jį pakeisti kitu, taip sukuriant pozityvesnį ir į problemos sprendimą orientuotu požiūrį. Tai vienas iš veiksmingiausių depresijos gydymo metodų.

Elgesio terapija

Elgesio terapijoje pagrindinis dėmesys skiriamas veiklai, kuri yra naudinga, miela ir teikianti pasitenkinimą. Jos tikslas – padėti jums vėl aktyviai įsitraukti į gyvenimą.

Gydymas ir atsistatymas

Po insulto gali apimti jausmas, kad nesate tas pats žmogus, kuriuo buvote anksčiau. Tai gali sukelti sielvartą tiek insultą išgyvenusiems asmenims, tiek ir jų sutuoktiniams/partneriams bei šeimos nariams. Kiekvienas turi atrasti savo būdą, kaip priimti šiuos pokyčius, o tam gali prireikti daugiau laiko. Kaip ir gyvenime, po patirto insulto asmenybė ir toliau keisis laikui bėgant. Staigūs asmenybės pokyčiai ne visada yra ilgalaikiai, todėl žemiau pateikiame keletą dalykų, kurie galėtų jums padėti:

Kognityvinė elgesio terapija

Padeda identifikuoti ir pakeisti disfunkcines mintis, sukuriant pozityvesnį ir problemos sprendimo priėmimą įgalinantį požiūrį.

Elgesio valdymo mokymai

Šie mokymai apima pykčio valdymą.

Medikamentinis gydymas

Antidepresantai gali padėti tuo atveju, jei diagnozuota depresija ar nerimas. Visada rekomenduojama kreiptis į jus gydantį gydytoją ir paprašyti peržiūrėti jūsų vartojamų vaistų sąrašą.

Slaugymas ir šeimos parama

Esant poreikiui slaugytojams teikiama pagalba, kuri apima ir kai kuriuos pakeitimus namų aplinkoje, galinčius užtikrinti visų saugumą. Galite pasikalbėti apie savo savijautą su šeimos nariu ar draugu, kuriuo pasitikite. Intensyvi priežiūra specializuotose įstaigose (slaugos namuose, dienos centruose ir pan.), gali suteikti galimybę pailsėti insultą išgyvenusiems asmenis slaugantiems šeimos nariams.

InsultuiStop.lt turinys yra rekomendacinio pobūdžio. Visais klausimais, susijusiais su sveikatos būkle, visada kreipkitės į savo gydytoją.
Copyright © 2024 insultuistop