Mąstymas ir supratimas po insulto

Ką jums reikėtų žinoti

  • Insultas gali paveikti jūsų mąstymo būdą, atmintį ir suvokimą.
  • Jus gydantys gydytojai parengs jums pritaikytą reabilitacijos programą.
  • Mąstymo, atminties ar suvokimo problemos gali kelti jums grėsmę.
  • Reguliariai atliekami pratimai jums gali padėti pagerinti jūsų gebėjimą mąstyti, jūsų suvokimą ir atmintį.

Mąstymas ir atmintis

Žodis „pažinimas“ yra dažnai vartojamas norint apibūdinti mąstymą, atmintį ir nuovokumą. Patyrus insultą jums gali sutrikti:

Orientacija

Galite nežinoti, kuri šiandien diena ar kokia data. Nesuprasti, kur esate ar neatpažinti jus supančių žmonių.

Trumpalaikė atmintis

Neprisimenate tai, kas neseniai įvyko, taip pat neatpažįstate neseniai sutiktų žmonių.

Dėmesys

Jums gali būti sunku susikaupti, jūsų dėmesį lengva išblaškyti.

Planavimas ir veiksmų sekos sudarymas

Sudėtinga suprasti problemą ir ją spręsti.

Problemų sprendimas

Sunku suvokti problemą ir ją išspręsti.

Sprendimų priėmimas

Pasirenkami beprasmiai sprendimai, atliekami veiksmai, dėl kurių jūs galite pasijusti nesaugiai ir nepatogiai.

Įžvalgumas

Jums gali būti sudėtinga suprasti sudėtingas situacijas, su kuriomis susiduriate bei suvokti jų poveikį jūsų gyvenimui.

Suvokimas

Jūsų smegenys apdoroja jūsų pojūčių – uoslės, lytėjimo, skonio, regos ir klausos siunčiamus pranešimus. Jūs galite jausti šiuos sutrikimus:

Pojūčiai

Galite nejausti lytėjimo, skausmo, karščio ar šalčio insulto paveiktoje kūno pusėje.

Atpažinimas

Neatpažįstamos formos, objektai ar net kai kurios savo kūno dalys.

Rega

Prarandama dalis regos kiekvienoje akyje. Tai vadinama hemianopsija.

Neigimas

Objektų, esančių insulto paveiktoje kūno pusėje, nematymas ar nejutimas.

Gydymas ir atsistatymas

Šie sutrikimai kiekvienam patyrusiam insultą gali pasireikšti skirtingai. Jei pastebėjote kokius nors pakitimus, būtinai apie tai informuokite jus gydantį gydytoją, kuris įvertins jūsų būklę. Jums taip pat gali tekti atlikti kai kuriuos testus, kurių rezultatai padės jus gydančių specialistų komandai parengti reabilitacijos programą, geriausiai atitinkančią jūsų poreikius ir tikslus.

Jūsų gydymas gali apimti mokymąsi spręsti problemas bei gebėjimų atlikti kasdienes užduotis lavinimą. Atminties atstatymui jūs galėsite naudotis nešiojamaisiais kompiuteriais, dienoraščiais, elektroniniais kalendoriais bei žadintuvais.

Jei po insulto jums sutriko regėjimas, jums gali rekomenduoti naudoti prizminius akinius. Atsisakius akinių, jūs galėsite išmokti vizualiai skenuoti įvairius objektus, šis gebėjimas jums gali praversti atliekant įvairius veiksmus, kaip pavyzdžiui vaikštant ar skaitant.

Mąstymas, atmintis ir suvokimas, kaip ir kitos po insulto sutrikusios funkcijos, gali būti pagerintos tik pastoviai jas lavinant. Reguliari mankšta ir pratimai, kurių atlikimas jums gali tapti iššūkiu, gali padėti jums pagerinti jūsų būklę.

Ką jūs turėtumėte daryti

Ilsėtis ir atsipalaiduoti

Jūsų patiriami sutrikimai gali dar labiau pablogėti kai jaučiate įtampą ar esate pavargę. Suplanuokite savo dieną taip, kad turėtumėte pertraukėles poilsiui. Dar geriau, jei trumpam nusnūstumėte.

Laikytis savo tempo

Sumažinkite dalykų, kuriuos atliekate vienu metu, skaičių. Sulėtinkite savo veiklas. Jums nereikia iš karto atlikti kokį nors didelį darbą. Vienas veiksmas vienu metu bei poilsis po kiekvienos užduoties atlikimo.

Viską daryti paprastai

Jei kas nors jums padeda, paprašykite pateikti jums tik trumpus nurodymus, ne daugiau kaip šešis žodžius viename sakinyje, o taip pat tik vieną ar du nurodymus vienu metu.

Padėti sau susikoncentruoti

Kai kas nors kalba su jumis, išjunkite televizorių ar radiją. Sutelkite visą dėmesį į tai, ką jums sako. Jums bus lengviau skaityti ar išmokti ką nors naujo jei kambaryje bus tyla.

Naudotis priemonėmis atminčiai lavinti

Namuose naudokitės nešiojamu kompiuteriu, dienoraščiu, priminimais mobiliajame telefone ar žinutėmis, užrašytomis ant lipnių lapelių. Žymėkitės visus planuojamus susitikimus. Atminčiai atgaivinti naudokite nuotraukas ar paveikslus.

Saugumo užtikrinimas

Sutrikimai, kuriuos patiriate po insulto, jums gali kelti pavojų. Jums gali tapti sudėtinga vartoti vaistus ar naudotis virykle. Išėję pasivaikščioti jūs galite pasimesti ar prarasti orientaciją. Jei patiriate regėjimo sutrikimus ar jums pasireiškė ignoravimo sindromas, jums gali tapti sudėtinga pereiti gatvę. Mąstymo, atminties ir suvokimo sutrikimai gali reikšti, kad jūs nesugebėsite saugiai vairuoti net ir praėjus ilgesniam laikotarpiui po patirto insulto. Šiuo atveju jums reikėtų laikytis teisės aktų, reglamentuojančių vairavimą po patirto insulto.

InsultuiStop.lt turinys yra rekomendacinio pobūdžio. Visais klausimais, susijusiais su sveikatos būkle, visada kreipkitės į savo gydytoją.
Copyright © 2024 insultuistop