Padidėjęs kraujo spaudimas yra didžiausias insulto rizikos veiksnys, todėl labai svarbu palaikyti kraujospūdį normos ribose. Normalus kraujo spaudimas yra apie120/80, todėl jei jūsų kraujospūdis paprastai yra aukštesnis nei 140/80, jis jau laikomas aukštu.
Pernelyg aukštas kraujospūdis per tam tikrą laiko tarpą gali sukelti arterijų sukietėjimą ir sustorėjimą. Arterijos tampa silpnesnėmis, mažiau lanksčiomis, jose gali formuotis krešuliai, iššaukiantys insultą.
Kraujospūdį reguliuojantys medikamentai vadinami antihipertenziniais vaistais. Beveik kiekvienas patyręs TIA ar insultą turėtų vartoti šiuos vaistus net ir tuo atveju, jei jo kraujospūdis yra normalus. Jus gydantis gydytojas gali padėti pasirinkti jums labiausiai tinkančius vaistus.
Esant aukštam cholesterolio kiekiui jo perteklius kaupiasi ant arterijų sienelių taip jas susiaurindamas arba užblokuodamas šioje arterijoje kraujotaką į smegenis, taip iššaukiant insultą. Dažniausiai skiriamas medikamentas cholesterolio lygiui kontroliavimui yra statinai.
Statinai veiksmingai mažina išeminio insulto (insultas, kurį sukelia užsikimšusi kraujagyslė) riziką, nepriklausomai nuo cholesterolio lygio. Kuo didesnė statinų dozė, tuo veiksmingesnis jų poveikis, todėl šis vaistas išrašomas vartojimui didesnėmis dozėmis net ir tiems žmonėms, kurių cholesterolio lygis yra normalus.
Kraujo krešuliai gali keliauti su kraujo srove ir užkimšti arteriją smegenyse, taip sukeldami insultą. Kraują skystinantys vaistai sumažina kraujo krešulių formavimosi riziką. Jei esate patyrę TIA ar išeminį insultą , tikėtina, jog kraują skystinančius vaistus jums teks vartoti pastoviai.
Egzistuoja kelios kraują skystinančių vaistų rūšys:
Antitrombocitiniai vaistai. Šie vaistai padeda išvengti kraujo ląstelių, vadinamų trombocitais, sulipimo ir krešulių susiformavimo. Dar vadinami trombocitų agregacijos inhibitoriais. Tai aspirinas, vartojamas vienas ar derinant su dipiridamoliu arba klopidogrelis.
Antikoaguliantiniai vaistai. Antikoaguliantai kitaip stabdo krešulių formavimąsi kraujyje. Antikoaguliantus sudaro tiesiogiai veikiantys geriami antikoaguliantai, kaip kad dabigatranas, apiksabanas ir rivaroxabanas. Taip pat prie šių vaistų priskiriamas ir varfarinas. Vartojant varfariną jums būtina reguliariai atlikti kraujo tyrimus šio preparato kiekio jūsų kraujyje nustatymui. Jums taip pat gali tekti laikytis kai kurių apribojimų dėl mitybos.
Jei sergate prieširdžių virpėjimu (nereguliarus širdies plakimas) ar turite protezinį širdies vožtuvą, jums reikėtų vartoti antikoaguliantinius vaistus. Juos reikėtų gerti reguliariai ir nepraleisti dozės. Praleidus dozes labai stipriai padidėja rizika patirti insultą.
Vartodami kraują skystinančius medikamentus jūs galite lengvai nukraujuoti, todėl labai svarbu apie jų vartojimą informuoti savo gydytoją prieš skiriant jums medikamentinį gydymą ar prieš planuojamą operaciją.
Keliaujant visada pasiimkite pakankamai vaistų, kad jų užtektų visai kelionei, o rankiniame bagaže taip pat turėkite atsargų kelioms dienoms. Visada turėkite vartojamų vaistų sąrašą ir po vieną jų dozę tam atvejui, jei kelionės metu tektų apsilankyti pas gydytoją.
Jei gydytojas jums skyrė vaistų, vartokite juos tiek laiko, kiek paskirta. Staiga nutraukti vaistų vartojimą ar pakeisti jų dozę gali būti pavojinga. Jei jūs dėl to nerimaujate ar turite klausimų dėl vaistų, kreipkitės į jus gydantį gydytoją ar vaistininką.
Ne visada vaistų poveikis būna toks, kokio tikimasi. Visada informuokite savo gydytoją ar vaistininką apie visus jūsų vartojamus vaistus, net ir tuos, kuriuos vartojate savo iniciatyva, natūralius maisto papildus ir vitaminus. Tai padės jūsų gydytojui sumažinti ar panaikinti šalutinį vaistų poveikį ar jų sąveiką su kitais jūsų vartojamais medikamentais ir maistiniais papildais. Jei reikia, gydytojas taip pat gali peržiūrėti ir pakoreguoti jūsų vaistų vartojimo planą.