Viršutinių galūnių judesių valdymas po insulto

Ką jums reikėtų žinoti

 • Insultas gali paveikti jūsų viršutines galūnes – petį, alkūnę, riešą bei ranką.
 • Paprastai insulto poveikis jaučiamas vienoje kūno pusėje.
 • Jus gydantys gydytojai gali parengti jums labiausiai tinkančią reabilitacijos programą.
 •  Kasdienes užduotis jums bus lengviau atlikti, jei tuos pačius judesius darysite kitaip, pasitelkdami pagalbines priemones bei įrangą.

Kaip insultas gali paveikti jūsų viršutines galūnes

Po insulto jūs galite jausti:

Apie 30% visų patyrusių insultą žmonių patiria vienokį ar kitokį raumenų spastiškumą. Kai kuriems spastiškumas pasireiškia iš karto po patirto insulto, tačiau kitiems tai gali pasireikšti bet kuriuo metu.

 • Silpnumą. Jūsų ranka gali būti pilnai paralyžuota arba galite jausti susilpnėjusius peties, alkūnės, riešo ar rankos judesius. Vienos kūno dalies paralyžius vadinamas hemiplegija. Vienos kūno pusės judesių silpnumas vadinamas hemiparėze.
 • Problemas planuojant ar kontroliuojant judesius. Jums gali būti sudėtinga planuoti rankos judesius. Tai vadinama apraksija. Jums taip pat gali būti sudėtinga kontroliuoti rankos judesius ir dėl to jums gali atrodyti, jog judate lėtai ir nerangiai.
 • Raumenų pokyčius. Dėl padidėjusio raumenų tonuso galite jausti raumenų sustingimą ir įtampą. Tai vadinama hipertonija arba spastiškumu. Kitais atvejais, jūsų raumenys gali susilpnėti ir suglebti. Tai vadinama sumažėjusiu tonusu arba hipotonija.
 • Subliuksaciją. Tai raumens pokyčiai, dėl kurių įvyksta peties sąnario dislokacija.
 • Kontraktūrą. Raumenys sutrumpėja, kai yra įsitempę ar silpni. Tai dažnai nutinka, kai sąnarys pastoviai laikomas vienoje padėtyje.
 • Patinimą. Jei ranka ar plaštaka nejudinama taip, kaip anksčiau, gali pradėti kauptis skysčiai (edema).
 • Skausmą. Raumenų pokyčiai, subliuksacija ir kontraktūra, kaip ir pakitę pojūčiai, gali iššaukti skausmą.

Gydymas ir atsistatymas

Jus gydantis gydytojas ir fizioterapeutas gali patikrinti jūsų rankos stiprumą, judesių aplitudę ir pojūčius bei parengti jums labiausiai tinkančią reabilitacijos programą, kuri atitiktų jūsų poreikius ir tikslus.

Gydymas dažniausiai apima pratimus tam tikriems judesiams atlikti bei kasdienes užduotis. Pratimų kartojimas gali žymiai pagerinti jūsų būklę, todėl tam tikrus judesius reikia atlikti daug kartų. Jūs taip pat galite įsivaizduoti kaip atliekate tam tikrus veiksmus jų neatlikdami, tai vadinama vizualiniu pratimų atkartojimu.

Jei patiriate lengvą ar vidutinį silpnumą, jums gali tikti judesių suvaržymo terapija. Tai priverstinis ir ilgai trunkantis pažeistos rankos naudojimas, suvaržant sveikąją ranką ar plaštaką. Padidėjęs pažeistos rankos ar plaštakos naudojimas gali paskatinti pagerėjimą.

Silpnumo rankoje ar plaštakoje sumažinimui galite atlikti elektromiografijos tyrimą, kuris parodo raumenų aktyvumą. Silpnus raumenis taip pat galima stimuliuoti ir žemo slėgio elektros srove.

Jūs taip pat galite ant stalo tarp abejų rankų pastatyti veidrodį. Kai pastebėsite veidrodyje, jog jūsų sveika ranka sujudėjo, užfiksuotas judesys apgaus jūsų smegenis ir jūs pamanysite, jog sujudėjo pažeista ranka.

Jei jums kyla sunkumų planuojant judesį, galite apie tai kalbėti bei kartoti veiksmus, kurie sudaro tą judesį. Jums gali padėti ir kineziterapeutas, atlikdamas judesį kartu su jumis. Tuo atveju, kai jūsų raumenys yra labai įsitempę, pagelbėti gali ir botulino toksino A (botokso) injekcija bei raumenų elektrostimuliacija.

Kasdienėms užduotims atlikti jums gali tekti pasinaudoti specialia įranga arba tai atlikti kitaip. Galbūt jums teks apsaugoti savo ranką nuo galimų sužeidimų. Jus gydantis gydytojas jums gali rekomenduoti tinkamiausią strategiją bei įrangą.

Jei patyrėte subliuksaciją ar jaučiate skausmą petyje, jums reikės elektrostimuliacijos, diržų, neįgaliųjų vežimėlio priedų ar juostų. Jūs turėsite išmokti tinkamai judėti apsaugant jūsų ranką. Skausmui nepraeinant, jums gali tekti kreiptis į skausmo kliniką.

Jei pakito jūsų pojūčiai, juos atgauti gali padėti pastovus įvairių medžiagų, daiktų bei tekstūrų lytėjimas.

Jei tinsta galūnės, jums gali padėti tam tikri pratimai, elektrostimuliacija, masažai ar suspaudimo drabužiai, o taip pat ir rankos laikymas vertikalioje padėtyje poilsio metu.

Jus gydantis gydytojas jums gali parekomenduoti ir tam tikrus vaizdo žaidimus, kuriuos žaisdami galite lavinti pažeistą ranką.

Nors didžiausią pagerėjimą pastebėsite per pirmuosius šešis mėnesius, savo būklę galite gerinti ne vienerius metus. Tęskite pratimų atlikimą, naudokite pažeistą ranką kiek įmanoma dažniau. Lankykite grupinius užsiėmimus, prašykite savo šeimos narių ar draugų padėti jums atlikti tam tikrus veiksmus ir padėti jums išlikti aktyviais.

InsultuiStop.lt turinys yra rekomendacinio pobūdžio. Visais klausimais, susijusiais su sveikatos būkle, visada kreipkitės į savo gydytoją.
Copyright © 2024 insultuistop