Rijimo problemos po insulto

Ką jums reikėtų žinoti

  • Insultas gali paveikti jūsų gebėjimą kramtyti ir ryti maistą. Šie sutrikimai vadinami disfagija.
  • Disfagija pasireiškia problemomis valgant ir geriant. Dėl suprastėjusio rijimo reflekso maistas ar gėrimas, užuot keliavęs į pilvą, gali patekti į plaučius.
  • Tarsenos ir kalbos terapijos specialistas gali padėti jums įveikti ar sušvelninti disfagijos sutrikimus.

Apie disfagiją

Jei jums pasireiškė disfagija, jums gali būti sunku kvėpuoti, gerti, valgyti, ryti ir kontroliuoti seiles burnoje.

Disfagija gali sukelti aspiraciją, kuri pasireiškia maisto ar skysčių patekimu į jūsų plaučius, o ne į skrandį. Šiuo atveju, natūrali kūno reakcija maistui ar skysčiams patekus į plaučius yra atsikosėti. Jei jūs negalite tinkamai atsikosėti, tai gali sukelti gyvybei pavojingą apatinių kvėpavimo takų infekciją. Tai vadinama aspiracine pneumonija.

Aspiracijai būdingi požymiai, tai kosulys, springimas, šlapias-prikimęs balsas, dusulys.

Tylioji aspiracija - tai maisto patekimas žemiau tikrųjų balso stygų, į plaučius, nesukeliantis kosulio ar kitų disfagijos simptomų.

Dėl disfagijos sukeltų rijimo sutrikimų iškyla dehidratacijos rizika, krinta svoris dėl nepakankamos mitybos, o taip pat pasidaro sudėtinga nuryti vaistus.

Disfagijos kontrolė

Dietologas gali padėti jums pasirinkti tinkamą mitybą. Tai reiškia specialiai jums paskirtą maistą ir gėrimus, suvartojamo maisto kiekį ir maisto papildų vartojimą.

Sveiko maitinimo rekomendacijos

Po patirto insulto jus gydantis gydytojas turėtų patikrinti jūsų rijimo funkciją prieš jums pradedant maitintis, gerti ar vartoti paskirtus vaistus per burną.

Jei jums pasireiškė rijimo sutrikimai, jus turėtų konsultuoti kalbos specialistas.

Kalbos specialistas patikrins raumenis, kuriuos jūs naudojate ryjant, o taip pat jis gali:

  • Stebėti kaip jums sekasi kramtyti ir ryti įvairų maistą ir gėrimus
  • Prašyti padaryti rentgeno nuotrauką, kuri parodytų ar maistas bei gėrimai nepatenka į jūsų plaučius. Tai vadinama videofluoroskopija arba rijimo proceso tyrimu
  • Patikrinti, kaip jūs ryjate naudojant mažą telekamerą, kuri, pritvirtinta prie plono zondo, įkišama į nosį. Ši procedūra vadinama fibrooptiniu endoskopiniu tyrimu.

Atlikęs šiuos tyrimus, tarsenos ir kalbos specialistas gali jums rekomenduoti tinkamą pagalbą ar priežiūrą valgymo ar gėrimo proceso metu. Jums gali būti pasiūlyta gerti tik tirštesnius gėrimus ir valgyti minkštą arba trintą maistą, kuris palengvina saugų maitinimo(si) procesą.

Specialistas jums taip pat gali rekomenduoti tam tikras kūno padėtis ar judesius, kurie palengvintų rijimą.

Jūsų tarsenos ir kalbos specialistas gali parengti specialiai jums pritaikytą reabilitacijos programą, kurią galėtų sudaryti:

  • Pratimai, stiprinantys rijimo raumenis
  • Labai šaltų tamponų ar ledo pridėjimas prie raumenų, susijusių su rijimu prieš nurijant maistą ar skysčius
  • Elektrinė raumenų, susijusių su rijimu, stimuliacija

Alternatyvūs maitinimo būdai

Jei rijimas jums sukelia daug problemų, tuomet jums reikalingas alternatyvus mitybos būdas. Insultą patyręs asmuo maždaug mėnesį yra maitinamas per zondą nazogastriniu būdu. Šiuo atveju zondas įvedamas per vieną šnervę ir praeidamas pro gerklę pasiekia skrandį.

Kai nustatoma, jog rijimo funkcijos neatsistatys arba tai gali užtrukti ilgą laiko tarpą, tuomet gydytojai gali rekomenduoti perkutaninę endoskopinę gastrostomiją (PEG). Pasirinkus šį mitybos būdą, atliekama nesudėtinga trumpa operacija, kurios metu per odą į pilvo ertmę įvedamas zondas, per kurį maitinant į jūsų skrandį pateks specialus skystas maistas, atitinkantis visus jūsų maistingumo ir skysčių poreikius.
Šiuo zondu taip pat gali būti sugirdomi ir vaistai. Esant poreikiui, tiek pacientas, tiek ir jo šeimos nariai apmokomi, kaip atlikti ligonio maitinimą PEG metodu namuose.

Jums gali padėti jūsų šeima ir draugai

Asmenys, kurie jums padeda valgyti, gerti ar vartoti vaistus asmuo turėtų žinoti, turėtų taip pat žinoti, kaip padėti jums saugiai nuryti. Kalbos specialistas gali suteikti jūsų šeimai ir draugams šią informaciją:

  • Maistą ir gėrimus, kurių reikėtų vengti
  • Kaip sutirštinti skysčius ir pakeisti maistą iki reikiamos konsistencijos
  • Kokioje padėtyje ryjimo metu turi būti ligonio galva ir kūnas
  • Pratimai, kurie gali sutvirtinti rijimui naudojamus raumenis
  • Kaip atpažinti prastėjantį gebėjimą ryti arba suprasti, jog ligonis springsta ir žinoti kaip elgtis šiuo atveju
InsultuiStop.lt turinys yra rekomendacinio pobūdžio. Visais klausimais, susijusiais su sveikatos būkle, visada kreipkitės į savo gydytoją.
Copyright © 2025 insultuistop