Regėjimo sutrikimas patyrus insultą

Ką jums reikėtų žinoti

  • Beveik trečdaliui patyrusiųjų insultą sutrinka regėjimas
  • Daugumai žmonių po insulto sutrikusio regėjimo pilnai atstatyti nepavyksta
  • Dalinai atstatyti regėjimą pavyksta – tai dažniausiai nutinka per pirmus kelis mėnesius po patirto insulto
  • Apmokymai, speciali įranga bei gyvenimo sąlygų namuose atnaujinimas gali padėti jums išlikti savarankiškais ir gyventi saugiai

Regos sutrikimas po insulto

Jūsų regėjimą nulemia sveikos akys, galinčios priimti informaciją ir sveikos smegenys, gebančios apdoroti gautą informaciją. Iš akies obuolio išeinantis regos nervas keliauja per smegenis iki užpakalinėje galvos dalyje esančios pakaušio smegenų žievės, kuri yra atsakinga už jūsų regėjimą.

Dažniausiai insultas paveikia vieną smegenų pusę, tačiau kiekvienos akies regos nervai kartu praeina per smegenis, todėl ir insulto poveikis jaučiamas abejose akyse. Pažeidimai dešinėje smegenų pusėje gali paveikti abejų akių kairės pusės šoninį regėjimą. Itin retai insultas pažeidžia abi smegenų puses, o jei tai nutinka, žmogus gali apakti.

Regos sutrikimo tipai

Regėjimo lauko sutrikimas

Jūsų regėjimo laukas –tai erdvė, kuri aprėpiama vienos akies žvilgsniu jai nejudant.

Homoniminė hemianopsija – tai pusės regėjimo lauko arba akipločio susiaurėjimas abejose akyse. Jums gali pasirodyti, kad nematote viena akimi, tačiau iš tiesų pažeistos yra abi akys. Esant sumažėjusiam regėjimo laukui, skaitant „dingsta“ žodžiai ar sakiniai bei matoma tik pusė kito žmogaus veido.

Kvadrantanopsija – tai ketvirčio viršutinio ar apatinio regos lauko užtemimas.

Akių judesio valdymas

Jei yra pažeisti nervai, judinantys akių raumenis, tuomet jums gali sutrikti akių judesiai. Sutrikus akies raumenis inervuojančio nervo veiklai gali atsirasti žvairumas arba dvejinimasis (diplopija), nusileidęs akies vokas (ptozė) ar Išsiplėtęs akies vyzdys.

Nestabilus judėjimas

Nistagmas – tai ritmiškas, nevalingas akių obuolių trūkčiojimas. Akys gali judėti iš kairės į dešinę, iš viršaus į apačią ar ratu. Dėl nistagmo akys negali ilgą laiką žiūrėti į vieną objektą, gali pradėti mirksėti.

Sausos akys

Sutrikusi akies vokų nervų, veido nervo ar akies voko raumenų veikla gali iššaukti akių išsausėjimą.

Regimasis erdvinis neigimas ir agnozija

Žmonės, kuriems pasireiškia regimasis erdvinis neigimas nesuvokia to, kas vyksta insulto pažeistoje jų kūno pusėje ir į tai nereaguoja. Regos agnoziją turintys žmonėms sudėtinga atpažinti gerai žinomus veidus ir daiktus. Šie sutrikimai atsiranda insultui pažeidus smegenų dalį, atsakingą už vaizdo suvokimą ir jo apdorojimą.

Poinsultinės būklės valdymas ir reabilitacija

Daugumai žmonių nepavyksta visiškai atkurti insulto sutrikdytų regos funkcijų. Dalinai atgauti regėjimą pavyksta dažniausiai per pirmus dvejus mėnesius po patirto insulto. Deja, dėl insulto sutrikusio regėjimo neįmanoma pagerinti akinių ar kontaktinių lęšių pagalba.

Oftalmologai, ortopedai, gydytojai ir ergoterapeutai jums gali patarti, kokios priemonės labiausiai tiktų jūsų atveju.

Terapija gali apimti mokymus, kaip kompensuoti sutrikusią regą, pvz. apmokyti teksto skenavimo technikos, kuri padės maksimaliai išnaudoti jūsų turimą regėjimą.

Prizminiai akiniai gali padėti matyti vaizdus, esančius insulto pažeistoje jūsų kūno pusėje, juos perkeliant nematomo regėjimo lauko į matomą. Jei jums nustatytas dvejinimasis akyse, prizmės padeda „suvesti” susidvejinusius vaizdus į vieną. Užblokuoti vieną vaizdą gali padėti ir akies raištis.

Sausoms akims sudrėkinti galima naudoti akių lašus. Jūsų gydytojas jums taip pat gali patarti patapšnoti užmerktus akių vokus, ypatingai naktį. Jei pradėjote jautriai reaguoti į šviesą (fotojautrumas), galite dėvėti akinius nuo saulės.

Regėjimo sutrikimas gali neigiamai paveikti jūsų saugumo jausmą ir savarankiškumą. Čia jums pagelbės apmokymai, priemonės, įranga ir gyvenimo sąlygų atnaujinimas.

InsultuiStop.lt turinys yra rekomendacinio pobūdžio. Visais klausimais, susijusiais su sveikatos būkle, visada kreipkitės į savo gydytoją.
Copyright © 2024 insultuistop