Po patirto insulto jūs galite patirti:
Jūsų pėda ir koja gali būti visiškai paralyžiuotos arba galite jausti, jog stipriai susilpnėjo jų raumenų tonusas. Vienos kūno dalies paralyžius vadinamas hemiplegija. Vienoje kūno pusėje jaučiamas silpnumas vadinamas hemipareze.
Jūsų pėda ir koja gali būti visiškai paralyžiuotos arba galite jausti, jog stipriai susilpnėjo jų raumenų tonusas. Vienos kūno dalies paralyžius vadinamas hemiplegija. Vienoje kūno pusėje jaučiamas silpnumas vadinamas hemipareze.
Gali padidėti jūsų raumenų tonusas, raumenys tampa kietais ir įsitempusiais. Tai vadinama hipertonija arba spastiškumu. Insultas gali paveikti jūsų raumenis ir priešingai – jie gali tapti silpni ar išglebę. Tai vadinama hipotonija arba žemu raumenų tonusu.
Jei jūs nejudinate savo kojos ar pėdos tiek, kiek tai darydavote anksčiau, gali pradėti kauptis skysčiai (edema).
Galite jaustis labai pavargę net ir nuėję nedidelį atstumą. Padidėjęs nuovargis pasireiškia dar ir todėl, kad jums tenka sukaupti visą dėmesį į kiekvieną atliekamą, net ir patį mažiausią, judesį.
Išgyvenus insultą galite jausti kojos skausmą, dažniausiai jaučiamas klubo sąnarių skausmas. Tai gali apsunkinti vaikščiojimą.
Judėjimo sutrikimai kiekvienam asmeniui pasireiškia skirtingai. Pirmiausiai fizioterapeutas įvertins jūsų gebėjimą judėti, sėdėti, stovėti ir eiti. Tuomet padės jums užsibrėžti tikslus ir parengs asmeninę reabilitacijos programą, atitinkančią jūsų poreikius. Jūsų reabilitacija bus nukreipta į specifinių problemų, su kuriomis susiduriate judėdami, sprendimą. Jums gali tekti iš naujo mokintis šių dalykų:
Sustiprinti, pagerinti jūsų koordinaciją, pusiausvyrą, pojūčius ar bendrą fizinę būklę gali padėti konkrečiai jums skirti pratimai. Kai kurie jų dažnai gali būti atliekami įprastos kasdienės veiklos metu, pavyzdžiui, stovint ar vaikštant. Ši į užduotį orientuota veikla yra vienas veiksmingiausių fizinės būklės pagerinimo būdų. Svarbiausias būklės pagerėjimą nulemiantis veiksnys yra pakartojimas, todėl jums gali tekti kartoti tuos pačius judesius daug kartų. Judėjimas ir pratimai gali padėti jums sumažinti raumenų sustingimą ir skausmą. Sustiprinti silpnus raumenis galima ir elektrine nervų stimuliacija. Reabilitacijos programa gali apimti ir naudojimąsi treniruokliais, pavyzdžiui ėjimą bėgimo takeliu. Jūsų gydytojas gali rekomenduoti jums ir vaizdo žaidimus, galinčius padėti jums atlikti pratimus. Silpnumas ir kontraktūros gali iššaukti „nukritusios pėdos“ efektą, kuris pasireiškia pėdos ar kulkšnies nukritimu pakėlus koją žengimo metu. Šiuo atveju rekomenduojama naudoti plastikinį įtvarą, dar žinomą kaip kulkšnies-pėdos ortozė (AFO). Šie įtvarai suteikia atramą pėdai ir kulkšniai ir taip sumažina suklupimo ir nukritimo riziką. Nors didžiausio pagerėjimo pasiekiama per pirmuosius šešerius mėnesius, vis dėlto reguliariai mankštinantis jūs tęsite savo atsistatymo procesą. Reguliari mankšta jums padės ir tuomet, jei po patirto insulto jaučiate nuovargį, depresiją ar skausmą. Mankšta pagerina jūsų fizinę būklę, sustiprina sveikatą ir sumažina riziką pakartotinai patirti insultą. Jūs galite lankytis sporto klube ar prisijungti prie grupinių užsiėmimų vietos sveikatingumo centre. Pasitarkite su jus gydančiu gydytoju ar fizioterapeutu dėl jums tinkančios treniruočių programos pasirinkimo.
Patyrus insultą gali padidėti rizika nukristi, todėl dėvėkite patogius, gerai koją apgulančius, lygiapadžius batus žemu, plačiu kulnu ir grubaus reljefo padu. Venkite dėvėti laisvo laisvas šlepetes ar vaikščioti tik apsiavus kojines. Jus gydantis gydytojas gali įvertinti, kiek esate saugūs įvairiose situacijose, kaip kad lipant laiptais į viršų ir žemyn ar vaikštant lauke. Jūsų fizioterapeutas jums gali patarti naudotis vaikštykle, lazda ar neįgaliųjų vežimėliu bei išmokinti jus tai daryti saugiai. Ergoterapeutas gali gali patarti, kaip prisitaikyti namų aplinką, kad ji būtų saugi, o taip pat pasiūlyti priemones, kurios apsaugotų jus nuo kritimų, pvz. turėklus ar dušo kėdę.