Nuovargis po insulto

Ką jums reikėtų žinoti

  • Nuovargis – tai būsena, kai jaučiatės pavargę nepriklausomai nuo jūsų aktyvumo lygio, nepraeinanti net ir gerai pailsėjus.
  • Nuovargis – įprasta būsena po insulto, nesvarbu, ar patirtas insultas buvo stiprus ar silpnas
  • Kai kuriuos dalykus, o taip pat ir būdus, kaip kontroliuoti nuovargį, turite aptarti su savo gydytoju.

Apie nuovargį

Nuovargis – tai silpnumas, pavargimas ar energijos trūkumas. Nuovargį gali sukelti aktyvi veikla, tačiau tai gali nutikti net ir nesant ypatingam aktyvumui. Nuovargis, kurį jaučia patyrę insultą, nepraeina net ir gerai pailsėjus.

Nuovargis dažnai pasireiškia po insulto, jį patiria apie pusę insultą išgyvenusiųjų asmenų. Nuovargis gali paveikti bet kurį asmenį, nepriklausomai nuo insulto stiprumo. Labiausiai tikėtina, kad nuovargis pasireikš per pirmąsias savaites po insulto, tačiau kai kuriems žmonėms jis gali prasidėti ir po kelių mėnesių.

Laikui bėgant dauguma žmonių pradeda jausti mažesnį nuovargį, tačiau tai sudėtinga numatyti. Jei ketinate grįžti į darbą atminkite, kad nuovargis gali trukti ilgiau nei jūs tikitės.

Nuovargio priežastys

Jūsų smegenys apdoroja jūsų pojūčių – uoslės, lytėjimo, skonio, regos ir klausos siunčiamus pranešimus. Jūs galite jausti šiuos sutrikimus:

Pojūčiai

Galite nejausti lytėjimo, skausmo, karščio ar šalčio insulto paveiktoje kūno pusėje.

Atpažinimas

Neatpažįstamos formos, objektai ar net kai kurios savo kūno dalys.

Rega

Prarandama dalis regos kiekvienoje akyje. Tai vadinama hemianopsija.

Neigimas

Objektų, esančių insulto paveiktoje kūno pusėje, nematymas ar nejutimas.

Nuovargio kontroliavimas

Svarbu nustatyti viską, kas gali prisidėti prie nuovargio pojūčio. Pakalbėkite su savo gydytoju apie skausmą, miego problemas ir savo nuotaikas. Taip pat pasiteiraukite apie vaistus bei mitybos trūkumus, kurie taip pat gali paskatinti nuovargį.

Išlaikykite pusiausvyrą tarp užimtumo ir poilsio

Svarbu įsiklausyti į savo kūną ir neperžengti ribų. Tai padės suprasti jūsų prastesnės savijautos priežastis ir kada tai gali nutikti.

Kasdienes užduotis atlikite taip, kad sunaudotumėte kiek įmanoma mažiau energijos, pavyzdžiui, rengdamiesi atsisėskite. Veiklas planuokite tada, kai jaučiatės kupini energijos. Stambesnes veiklas suskaidykite į mažesnes užduotis, o jas atlikdami nepamirškite pailsėti.

Stenkitės savo veiklas paskirstyti per visą dieną ar savaitę, suplanuokite ir poilsio pertraukėles. Galbūt jums reikėtų susirašyti veiklas ir jums svarbius įvykius pagal prioritetą.

Jei planuojate grįžti į darbą, apmąstykite galimybę pradėti dirbti nepilną darbo dieną, o savo darbo valandas didinti palaipsniui.

Gali būti, kad pastangos užbaigti pradėtą fizinę ar protinę veiklą jaučiant nuovargį gali padėti atsistatyti po insulto, tačiau tam įrodyti reikia atlikti daugiau tyrimų. Jei gerai pažinsite savo kūną ir tai, kaip jį veikia nuovargis, galėsite nuspręsti, kiek pastangų jums reikės įdėti atliekant kasdienes veiklas nesustiprinant nuovargio.

Fiziniai pratimai, dieta ir miegas

Tyrimai teigia, kad fiziniai pratimai gali sumažinti nuovargį. Kiekvieną dieną atlikite keletą pratimų net ir tuomet, kai jaučiatės pavargę. Padėti gali net ir keli atlikti pratimai.
Laikykitės sveikos mitybos ir gerkite pakankamai vandens. Stenkitės nevartoti alkoholio, kuris veikia raminamai.
Įveikti nuovargį jums gali padėti ir geri miego įpročiai. Kiekvieną dieną kelkitės tuo pat metu ir pasimėgaukite rytinės saulės spinduliais. Saulės šviesa, kurią matote tik pabudę, padeda sureguliuoti biologinį laikrodį. Jei jums reikia numigti, pasistenkite tai padaryti iki pietų ir miegoti ne ilgiau, kaip 20 minučių. Neignoruokite nuovargio vakarais, eikite į lovą tuomet, kai jums tai liepia kūnas. Stenkitės pailsėti ir nusiraminti mažiausiai valandą prieš einant miegoti.

Pasikalbėkite su savo šeimos nariais ir draugais

Nuovargis, patiriamas po insulto, nėra gerai suprantamas visuomenėje, o nuovargio požymiai ne visada akivaizdūs kitiems žmonėms. Šeima ir draugai gali nesuprasti, kodėl jūs negalite daryti kai kurių dalykų ar dalyvauti renginiuose. Jūs galite jiems padėti, suteikdami aplinkiniams žmonėms daugiau informacijos apie nuovargį. Jei kas nors siūlo jums pagalbą, verčiau ją priimkite ir nemanykite, kad jūs turite viską daryti patys.

InsultuiStop.lt turinys yra rekomendacinio pobūdžio. Visais klausimais, susijusiais su sveikatos būkle, visada kreipkitės į savo gydytoją.
Copyright © 2024 insultuistop