Raumenų spastiškumas po insulto

Ką jums reikėtų žinoti

  • Jūs galite jausti raumenų įtampą bei sustingimą dėl jų padidinto tonuso ir aktyvumo. Tai vadinama spastiškumu.
  • Jus gydančių gydytojų komanda gali padėti jums parengti gydymo planą
  • Raumenų spastiškumas gali pablogėti jei nepakankamai judėsite, todėl svarbu judėti kiek įmanoma daugiau.

Raumenų spastiškumas po insulto

Raumenys turi tam tikrą tonusą ar aktyvumą. Raumenų tonusą kontroliuoja smegenų siunčiami signalai. Jei smegenų dalis, kuri siunčia šiuos valdymo signalus, yra pažeista insulto, tuomet raumuo gali tapti pernelyg aktyviu. Tai vadinama spastiškumu.

Apie 30% visų patyrusių insultą žmonių patiria vienokį ar kitokį raumenų spastiškumą. Kai kuriems spastiškumas pasireiškia iš karto po patirto insulto, tačiau kitiems tai gali pasireikšti bet kuriuo metu.

Raumenų spastiškumo poveikis

Raumenų spastiškumas gali sukelti:

  • Pirštų, rankų ar kojų sustingimą
  • Raumenų spazmus
  • Per ilgai trunkančius refleksus
  • Nekontroliuojamus ritminius susitraukimus ir atpalaidavimus raumenyse, sukeliant trukčiojimus
  • Kūno padėties pokyčius
  • Skausmą

Insultą patyrusiems asmenims, kuriems pasireiškė raumenų spastiškumas, būdinga:

  • Suspaustas kumštis
  • Sulenkta alkūnė ar ranka prispausta prie krūtinės
  • Sustingęs kelis
  • Iškreipta į vidų pėda

Spastiškumas kojų raumenyse gali apsunkinti vaikščiojimą, paveikti jūsų pusiausvyrą ir padidinti parkritimo riziką. Raumenų spastiškumas taip pat gali padidinti nuovargį, nes jums sunkiau judėti ir tam sunaudojama daugiau energijos.

Spastiškumas gali sukelti kontraktūrą, tai yra raumenų sutrumpėjimą dėl per didelės jų įtampos, o to pasekoje sanarys užfiksuojamas vienoje padėtyje.

Gydymas ir reabilitacija

Jei bet kuriuo metu po patirto insulto jums pasireiškia raumenų spastiškumas, labai svarbu iš karto kreiptis į jus gydantį gydytoją, kuris parinks jums labiausiai tinkantį gydymą.

Fizioterapija ir profesinė terapija

Daugeliui žmonių veiksmingiausia yra fizioterapija ir profesinė terapija. Koks gydymas jums yra geriausias, priklauso nuo to, kuri jūsų kūno vieta yra paveikta insulto ir kaip stipriai. Jūsų gydytojai rekomenduos pratimus ir kitas strategijas, skirtas pagerinti judesių kokybę ir raumenų kontrolę.

Neuroplastiškumas – tai smegenų gebėjimas keistis, todėl nepažeistos smegenų dalys gali perimti pažeistų smegenų dalių atliekamas funkcijas. Pakartotinai atliekami sudėtingi, su kasdieninėmis užduotimis susiję pratimai, gali paskatinti šį pokytį, sumažinant spastiškumą ir atkuriant galvos smegenų kontrolę raumenims.

Jus gydantis gydytojas gali rekomenduoti įvairias terapijas, kaip pavyzdžiui pasyvius judesių amplitudę didinančius pratimus, statinį raumenų tempimą, elektrostimuliaciją. Elektrostimuliacija dažniausiai skiriama tais atvejais, kai ligonis beveik negali arba visiškai negali pajudinti insulto paveiktos kūno dalies.

Terapija gali sumažinti spastiškumo poveikį raumenims, o taip pat padėti išvengti kitų su tuo susijusių problemų. Išmokti atlikti kasdienes užduotis galima darant įprastus dalykus kitaip, panaudojant pagalbines priemones ir įrangą. Jums taip pat gali tekti apsaugoti insulto pažeistą kūno dalį nuo galimų susižeidimų. Jus gydantis gydytojas patars jums kaip tai padaryti.

Medikamentai

Jei patiriate labai stiprų raumenų spastiškumą, gydytojas gali paskirti vaistus. Populiariausias vaistas yra botulino toksino A injekcija į pernelyg aktyvų raumenį. Tokia injekcija veiksminga tris mėnesius ir turi būti derinama su fizioterapija ir profesine terapija. Tai atveria galimybę, padedant specialistams, stiprinti raumenis ir pagerinti atliekamų judesių spektrą (žr. video).

Kitais skiriamais vaistais gali būti raumenis atpalaiduojančios tabletės. Jos veikia viso kūno, o ne kurios nors vienos vietos, raumenis.

Jūsų bendrosios praktikos gydytojas, neurologas ar reabilitacijos specialistas galės patarti dėl jums tinkamiausių vaistų arba prireikus nusiųsti jus į kliniką, kur gydomas poinsultinis spastiškumas. Ten dirbantys reabilitologai, fizioterapeutai ir profesinės terapijos specialistai galės atlikti išsamų įvertinimą ir patarti, kaip ilgalaikėje perspektyvoje kontroliuoti raumenų spastiškumą.

Nesiliaukite judėję

Kuo mažiau judėsite, tuo stipriau pasireikš raumenų spastiškumas, ypatingai jei raumenys susilpnėja.

Nepakankamas judėjimas taip pat skatina kontraktūrų susiformavimą, todėl svarbu judėti kiek įmanoma daugiau.

Pradėkite lankyti grupinius užsiėmimus, prašykite savo šeimos narių ir draugų padėti jums atlikti tam tikrus veiksmus bei daugiau judėti.

InsultuiStop.lt turinys yra rekomendacinio pobūdžio. Visais klausimais, susijusiais su sveikatos būkle, visada kreipkitės į savo gydytoją.
Copyright © 2024 insultuistop